Go to the Globe and Mail homepage

Jump to main navigationJump to main content

Theatre

The complete list of 2011 Dora Mavor Moore Awards winners Add to ...

GENERAL THEATRE PRODUCTION DIVISION

Outstanding new play: Anusree Roy, Brothel #9

Outstanding production: Blasted, Buddies In Bad Times Theatre

Outstanding direction of a play/musical: Brendan Healy, Blasted

Outstanding performance by a male in a principal role: Joseph Ziegler, Death of a Salesman

Outstanding performance by a female in a principal role: Yanna McIntosh, Ruined

More related to this story

Outstanding performance in a featured role/ensemble: Jane Spidell, Doc

Outstanding set design: Julie Fox, Blasted

Outstanding costume design: Tim Chappel & Lizzy Gardiner, Priscilla: Queen of the Desert

Outstanding lighting design: Kimberly Purtell, Blasted

Outstanding sound design/composition: Richard Feren, Blasted

Outstanding musical direction: Harry Bicket, Orfeo ed Euridice

Outstanding choreography: Peter Darling, Billy Elliot: The Musical

Outstanding touring production: The Andersen Project, Canadian Stage presents Ex Machina

INDEPENDENT THEATRE PRODUCTION DIVISION

Outstanding new play or new musical: Sky Gilbert, The Situationists

Outstanding production: Through the Leaves, The Company Theatre

Outstanding direction: Nina Lee Aquino, paper SERIES

Outstanding performance by a male in a principal role: Gavin Crawford, The Situationists

Outstanding performance by a female in a principal role: Sandy Duarte, Blood

Outstanding performance in a featured role/ensemble: Christopher Stanton, The New Electric Ballroom

Outstanding set design: John Thompson, Through the Leaves

Outstanding costume design: Melanie McNeill, Madhouse Variations

Outstanding lighting design: Trevor Schwellnus, Nohayquiensepa (No one knows)

Outstanding sound design/composition: Richard Lee, paper SERIES

DANCE DIVISION

Outstanding original choreography: Roberto Campanella & Robert Glumbek, In Between

Outstanding production: Out of Context - for Pina, Harbourfront Centre's World Stage presents Alain Platel/Les Ballets C. de la B.

Outstanding performance: Juan Ogalla, Espejo de Oro/Mirror of Gold

Outstanding original sound design/composition: Joby Talbot, Chroma

THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES DIVISION

Outstanding production: Routes, Lorraine Kimsa Theatre for Young People presents Concrete Theatre

Outstanding Performance: John Cleland, Edward The "Crazy Man"

MUSICAL THEATRE DIVISION

Outstanding new musical/opera: Rufus Wainwright, Prima Donna

Outstanding production: A Year With Frog and Toad, Lorraine Kimsa Theatre for Young People

Outstanding performance by a male in a principal role: Tony Sheldon, Priscilla: Queen of the Desert

Outstanding performance by a female in a principal role: Kate Hennig, Billy Elliot: The Musical

OPERA DIVISION

Outstanding performance: Alan Oke, Death in Venice

Outstanding production: Orfeo ed Euridice, Canadian Opera Company presents Lyric Opera of Chicago

Follow us on Twitter: @GlobeArts

 

In the know

Most popular video »

Highlights

More from The Globe and Mail

Most Popular Stories