Go to the Globe and Mail homepage

Jump to main navigationJump to main content

AdChoices
Order of Canada medals at the investiture ceremony at Winnipeg’s Fort Garry Hotel on Saturday November 30, 2002. (Marc Gallant/CP)
Order of Canada medals at the investiture ceremony at Winnipeg’s Fort Garry Hotel on Saturday November 30, 2002. (Marc Gallant/CP)

Hockey greats Paul Henderson and Ken Dryden among latest Order of Canada recipients Add to ...

For a lifetime of distinguished service in or to a particular community, group or field of activity.

  • William John Aide, Toronto, for his contributions to the Canadian cultural scene, as a pianist, professor and writer, and for his commitment to promoting the work of Canadian composers.
  • Garnet Angeconeb, Sioux Lookout, Ont., for his contributions to his community, for fostering relationships between Aboriginal and non-Aboriginal people, and for helping to promote the Anishenabek culture.
  • George William Archibald, New Glasgow, N.S. for his central role in protecting endangered species of cranes, and for his engagement in conservation efforts around the world.
  • Mitchell A. Baran, London, Ont., for his contributions as an entrepreneur and innovator in the field of medical technology, and for his support for a wide variety of charitable organizations.
  • Andrew Barrie, Creemore, Ont., for his achievements in Canadian broadcasting, as the voice of a diverse Toronto, and for his advocacy on behalf of those living with Parkinson’s disease.
  • Gaston Bellemare, Trois-Rivières, Que., for his promotion of poetry, notably as the founder of both a poetry publishing house and a poetry festival.
  • Warren T. Blume, London, Ont., for his academic and clinical contributions to the development of epilepsy treatment in Canada.
  • Michael J. Brown, Vancouver, for his role in developing the technology sector in western Canada, and for fostering innovation in Canadian start-up companies.
  • Stevie Cameron, Toronto, for her achievements in investigative journalism and for her volunteer work on behalf of the disadvantaged.
  • John Cassaday, Toronto, for his role as a dedicated and committed volunteer and for his achievements in the business community.
  • James K. M. Cheng, Vancouver, for helping to develop the Vancouver style of architecture, influencing the face of a city and a generation of Canadian architects.
  • Bruce Clemmensen, Tottenham, Ont., for his work in the renewal of building and fire codes, positioning Canada at the forefront of international construction standards.
  • Rebecca J. Cook, Toronto, for her achievements as a legal scholar on issues of women’s rights, sexual health and reproductive law.
  • Jane Coop, Vancouver, for her achievements as a pianist, performer and educator.
  • Dennis Covill, Hacketts Cove, N.S., for his leadership in technology innovation, and for his philanthropic contributions to health and education in the Maritimes.
  • Charmaine A. Crooks, West Vancouver, B.C., for her contributions as a role model of athletic excellence and engagement, serving at the highest levels of international sport.
  • Alban D’Amours, Quebec City, for his achievements as an economist in Quebec’s academic, government and private sectors, and for his contributions to the co-operative movement.
  • Lorraine Desmarais, Laval, Que., for her contributions to jazz, as an acclaimed pianist and composer, and for mentoring the next generation of musicians.
  • Beverley Diamond, St. John’s, for her contributions as an ethnomusicologist, bringing First Nations music to audiences in Canada and abroad.
  • Kildare Dobbs, Toronto, for his contributions to Canadian publishing, literature and journalism, and for supporting Canadian writers.
  • James Jim Durrell, Ottawa, for his decades-long contributions to the City of Ottawa, as a businessman, mayor and committed volunteer.
  • Murray W. Enkin, Hamilton, Ont. for his contributions to maternal care and the development of midwifery as a recognized profession in Canada.
  • Michael Enright, Toronto, for his contributions to Canadian print and broadcast journalism, and for advocating on behalf of people with intellectual disabilities.
  • Janice Filmon, Winnipeg, for her tireless commitment to a variety of charitable causes, ranging from cancer research and treatment to youth and human rights.
  • Geoffrey D. Green, Chelsea, Que., for his contributions as an environmental educator and explorer, notably his commitment to conservation issues in the Arctic and Antarctic.
  • Albert Greer, Orillia, Ont., for his achievements as a conductor, composer and teacher helping to shape the direction of Canadian choral music.
  • Dana W. Hanson, Fredericton, for advocating best medical practices, notably as president of the Canadian Medical Association and the World Medical Association.
  • Paul Henderson, Mississauga, Ont., for his engagement in support of a range of social and charitable causes, and for his contributions to hockey.
  • Elmer Hildebrand, Winnipeg, for his contributions to the development of community service radio in western Canada and to various charitable causes.
  • Martin Hunter, Toronto, for his contributions to Canada’s cultural and social fabric, as an artist and philanthropist.
  • Aditya Jha, Mississauga, Ont., for his achievements in business and for his commitment to promoting education and entrepreneurial opportunities for Aboriginal and disadvantaged youth.
  • Harold Kalant, Toronto, for his accomplishments as a pioneering researcher and expert on substance abuse.
  • Harold Kalman, Vancouver, for his contributions to the preservation of Canada’s built heritage, as an architectural historian, practitioner and author.
  • Elsie Kawulych, Vegreville, Alta., for her contributions to preserving and promoting Ukrainian culture in Canada and for her volunteer engagement in her community.
  • Janice MacKinnon, Saskatoon, for her contributions to the advancement of public policy at the provincial and national levels, as an author, politician and scholar.
  • Leo MacNeil, Sydney, N.S., for his craftsmanship as a woodworker, and for preserving this art and sharing his skills with a new generation of artisans.
  • David J. Magee, Edmonton, for advancing the field of sports medicine in Canada as a physiotherapist, professor and scholar.
  • Fred V. Martin, Salt Spring Island, B.C. and Edmonton, for his long engagement in support of equal rights, notably his work helping the Métis Settlements General Council achieve self-governance.
  • Howard McCurdy, LaSalle, Ont., for his contributions as a scientist, member of Parliament and co-founder of the National Black Coalition of Canada.
  • Claude Montmarquette, Pointe-Claire, Que., for his contributions as an economist and researcher and for his pioneering work in experimental economics in Quebec.
  • Hiroshi Nakamura, LaSalle, Que., for his role in developing the sport of judo in Canada, notably as the national head coach.
  • Jacqueline Oland, New River Beach, N.B., for her sustained voluntary and philanthropic support for arts and culture, particularly in the province of New Brunswick.
  • Marina Orsini, Montreal, for her contributions to Quebec culture as an actress and radio host, and for her ongoing support of charitable organizations, notably Tel-jeunes.
  • Jocelyn Palm, Toronto, for her contributions to water safety and aquatic lifesaving, youth development and women’s health.
  • Stephen James Ralls and James Bruce Ubukata, Toronto, for their distinguished contributions to classical music, as instrumentalists and founders of the Aldeburgh Connection.
  • Heather Maxine Reisman, Toronto, for her achievements in business and for her social engagement in support of charitable causes.
  • Sister Angèle Rizzardo, Montreal, for her advancement of good nutritional practices, as a teacher, author and television host.
  • Edward Sydney Schwartz, Toronto, for his leadership in the music industry, as an award-winning songwriter who has brought wide recognition to this craft.
  • Joseph Shannon, Long Point, N.S., for his contributions as a business leader in Cape Breton, and for his community engagement in support of many organizations.
  • Brigitte Shim, and A. Howard Sutcliffe, Toronto, for their contributions as architects designing sophisticated structures that represent the best in Canadian design to the world.
  • Linda Silver Dranoff, Toronto, for her work as a lawyer, writer and activist helping to advance the discipline of family law.
  • Jagannath Wani, Calgary, for his extensive volunteer work in Calgary and India, and for his achievements in mathematics.
  • Beverley Wybrow, Toronto, for her contributions to women’s rights in Canada, notably as president of the Canadian Women’s Foundation, and for her philanthropic activities.
  • Toyoshi Yoshihara, Vancouver, for his achievements as an entrepreneur and arts patron dedicated to bringing Canadian works of drama to the Japanese stage.
Report Typo/Error
Single page

In the know

Globe Recommends

Most popular videos »

Highlights

More from The Globe and Mail

Most popular